Ide nam ziiiiimaaaa. A to znači da nam stižu sve moguće lepe proslave, od slava do mnogih praznika. A simbol za proslave i praznike su svakako dobra hrana i dobro piće. E sad… dobra hrana i dobro piće nisu baš uvek zdrava hrana i zdravo piće.

Potpuno je realno za većinu nas da u ovom periodu i u ovim prilikama jedemo nešto što inače ne jedemo ili jedemo više nego što inače jedemo i pijemo više nego inače. Ovaj put je tema ovo poslednje – tj. alkohol. Bilo da inače ne pijete, pa vam i umerena količina alkohola tokom proslava jako smeta naredni dan, bilo da inače umereno pijete, pa to ne bude toliko umereno tokom praznika i proslava – opet naredni dan imate problem!

Zašto alkohol iscrpljuje telo i izaziva mamurluk?

Alkohol ima višestruko loše dejstvo na organizam, i toga savršeno postanemo svesni ako popijemo nešto više nego što inače pijemo ili ako ne pijemo skoro uopšte, pa popijemo čašu do dve bilo kog alkohola. U bilo kom slučaju, sutradan može doći do niza posledica koje osećamo u telu, koje se nazivaju mamurluk.

Dve najizraženije posledice alkohola na organitam su:

  1. Dehidratacija (gubitak vode i elektolita)
  2. Preopterećenost toksinom koji je produkt metabolizma alkohola u telu

Pre svega alkohol ima izrazito jak efekat diuretika, što znači da dovodi do pojačanog izlučivanja tečnosti iz organizma. Zapravo ozbiljna dehidratacija je jedan od glavnih razloga zašto od alkohola možete imati glavobolje pa čak se može desiti i povraćanje od alkohola.

Dehidratacija nije samo gubitak vode iz organizma. Ključni deo je zapravo gubitak elektrolita kao što su kalijum, natrijum i magnezijum.

Pored dehidratacije, sledeći najizraženiji negativan efekat alkohola je preopterećenost organizma toksinima, i samim tim negativan uticaj na rad jetre (čija je funkcija filtriranje toksina iz krvi).

Dok telo prerađuje alkohol, proizvodi supstancu nazvanu acetaldehid. To je toksičan nusprodukt koji može izazvati neprijatne efekte poput mučnine i glavobolje, a njegov prisustvo u organizmu stvara dodatni stres za jetru, koja ga potom mora razgraditi i eliminisati iz tela.

Previše ovog molekula koji može oštetiti ćelije i dovesti do povraćanje od alkohola.

Mamurluk je zapravo rezultat kombinacije ozbiljne dehidratacije i preterane količine toksina u organizmu u isto vreme.

Hrana za mamurluk

Naravno da je važno koja je najbolja hrana za mamurluk, ali kao što je svima poznato, nakon previše alkohola, prvo treba dovesti organizam u stanje da je bilo koja hrana uošte opcija. Mamurluk podrazumeva obično jaku mučninu, a nekad i povraćanje od alkohola, i u takvom stanju, najčešće ljudi ni ne mogu da jedu. A onda kad ne jedu, telo nema kako ni da krene u oporavak.

Zato je ključno da se pre svega anuliraju efekti dehidratacije i efekti nakupljenih toksina u organizmu. Ako se ovo postigne, mamurluk će popustiti, tj mučnina i glavobolja i preterana slabost će popustiti, i onda ćemo moći da pojedemo nešto – i tada ako izaberemo pravu hranu za mamurluk, možemo da krenemo sa potpunim oporavkom.

Koji je najefektniji, najzdraviji i najukusniji način hidratacije?

Organska kokosova voda! Kvalitetna organska kokosova voda je zapravo 100% kokosova tečnost iz mladih kokosovih oraha. Ako ste nekad bili na tropskom ostrvu, verovatno ste pili vodu iz mladih kokosa. Ta ista voda se nalazi u pakovanju kvalitetne organske kokosove vode koju danas možemo kupiti u svom komšiluku.

Zašto kokosova voda važi za najbolje prirodno sredstvo za rehidrataciju i kako vam može instantno olakšati mamurluk?

Kokosova voda je izuzetno bogata upravo onim elektrolitima koji se izgube zbog konzumacije alkohola – kalijumom, natrijumom i magnezijumom.

Prema istraživanjima, elektroliti poput kalijuma i natrijuma igraju veliku ulogu u obnavljanju energije i sprečavanju dehidratacije, a njihove rezerve moraju se brzo obnoviti kako bi se organizam što pre vratio u normalu.

Sastav kokosove vode je sličan tečnostima u telu, a njen nizak sadržaj šećera u poređenju s drugim napicima za rehidrataciju (eletroliti iz apoteke u prahu i sportski napici.), je čini blagom i lako svarljivom, što je posebno korisno kod simptoma mamurluka poput mučnine.

Kako koristiti kokosovu vodu kao napitak za mamurluk?

Ovo je najbolji deo! Kod ozbiljnijih mamurluka, mučnina se javlja i pri ispijanju obične vode. Međutim, sa kokosovom vodom ovo neće biti slučaj. Ništa vam neće prijati više u datom tenutku od prirodno slatkaste i izuzetno osvežavajuće kokosove vode! Instantno će vam biti bolje!
Jedino što moramo biti svesni da je dehidriranje od alkohola dosta intenzivno, tj zapravo svaka čaša alkohola zahteva dodatnu hidrataciju organizma.

Ovo bi značilo da je idealno, da ako znate da ćete da pijete, pre izlaska popijete jednu kokosovu vodu, kad se vratite kući popijete jednu, i sutradan popijete 3 tokom dana (od toga dve u prepodnevnim satima). Zvuči kao mnogo kokosovih voda ali ako probate, videćete koliko će vam bolje biti, tj koliko će posledice alkohola i mamurluk biti drastično smanjeni.

Elektroliti iz apoteke naravno rade istu stvar, ali nisu prirodni, i sadrže čistu glukozu u nenormalnoj količini, i popiti njih dovoljno da bi se unelo dovoljno elektrolita znači pravljenje još jednog problema telu u datom trenutku, a to je drastičan skok šećera. Ako koristite kokosovu vodu kao napitak za mamurluk, em ne postoji ovaj problem, em su elektroliti u njoj potpuno prirodni.

Koji je jedan od retkih naukom potvrđenih detoksikatora organizma?

Kad smo rešili dehidriranost organizma, moramo se pozabaviti viškom toksina koji su nastali u telu tokom obrade alkohola. Alkohol iscrpljuje telo i izaziva mamurluk velikim delom upravo zbog metabolita alkohola koji je za organizam toksin, i posledične preopterećenosti jetre. Zato je detoksikacija naredni dan ključna za oporavak od mamurluka.

Ljudima je uglavnom poznato da se koriste razni ceđeni sokovi od voća i povrća u svrhu detoksa. Iako ovo može biti sjajan napitak za mamurluk, zapravo ovo spada u hranu za mamurluk, ali ne i način na koji ćete direktno i odmah izbaciti toksine iz tela.

Zapravo postoji vrlo malo namirnica na svetu koje ovo mogu da urade – tj postoji samo nekoliko naučno potvrđenih direktnih detoksiatora organizma, a dva koje spadaju u najjače su mikroalge hlorela i spirulina.

Spirulina i hlorela poseduju sposobnost direktnog vezivanja i eksportovanja toksina iz tela. Ovo znači da vrše direktan, neposredni detoks, za razliku od većine namirnica koje posredno pomažu organizmu da se sam detoksikuje, što je takođe korisno, ali je definitivno sporiji i manje efikasan proces.

Osim fikocijanina i drugih aktivnih biomolekula, efikasnost ovih mikroalgi u detoksikaciji može se pripisati i visokom sadržaju hlorofila.  Sadrži čak 1-1,3% hlorofila, i smatraju se najbogatijim izvorom ovog pigmenta na planeti. Ovi sastojci pomažu u detoksikaciji jetre i organizma.

Prednosti Spiruline i Hlorele za Detoksikaciju i Oporavak od Mamurluka

  1. Detoksikacija jetre: Fitonutrijenti iz ovih mikroalgi se vezuju za toksine u telu i izbacuju ih napolje. Hlorofil podržava jetru u uklanjanju toksina iz krvi.
  2. Neutralizacija slobodnih radikala: Obe mikroalge su bogate antioksidansima koji smanjuju oksidativni stres.
  3. Jačanje imuniteta: Nutritivni sastav spiruline i hlorele pomažu imunom sistemu oslabljenom alkoholom.

Kako Koristiti Spirulinu i Hlorelu za Oporavak od Mamurluka?

Spirulina ima dosta jak ukus, neprijatan za konzumaciju tokom mamurluka. Ali zato postoji spirulina u tabletama! Nekapsulirane tablete, sadrže 100% čistu spirulinu.

Kao i u slučaju kokos vode, uobičajene doze ni ovde nisu dovoljne kad je u pitanju mamurluk. Preporuka je uzeti 5 g spiruline (10 tabletica) nakon alkohola, uz kokosovu vodu. Sledećeg jutra, popijte 3 g (6 tabletica), a posle nekog vremena još 3 g (u prvih 4–5 sati nakon buđenja).

Što se tiče kvalitetne organske hlorele ona ima blaži ukus. Nju možemo koristiti i u prahu kao idealan napitak za mamurluk. Najbolje je pomešati je sa limunom. Međutim, možete je umešati i u kokosovu vodu.

Hlorela ima još jedan dodatni zaštitni efekat za mamurluk. Pored dehidratacije i nakupljanja toksina u organizmu, treći efekat alkohola je narušavanje crevne flore. Koje dalje utiče na ceo organizam. Jedna od odobrenih zdravstvenih izjava vezanih za hlorelu od strane EU je njen pozitivan uticaj na probavni sistem i održavanje normalne funkcije debelog creva. Pokazano je da suplementiranje ovom mikroalgom poboljšava proizvodnju Lactobacillus bakterija u crevnoj mikroflori. Ovo će vam sa treće strane pomoći da oporavite ceo organizam od alkohola.

Zaključak

Mamurluk može izazvati neugodne simptome, ali uz pravilan unos kokosove vode, hlorele i spiruline, oporavak može biti brži. Kokosova voda hidrira telo i obezbeđuje ključne elektrolite, dok spirulina i hlorela pomažu u detoksikaciji i obnavljanju energije i crevne flore. Ova kombinacija balansira tečnosti, podržava rad jetre i pomaže telu da se efikasnije oporavi. Nakon preporučenih doza iznad, telo će se dovoljno oporaviti da mučnina nestane, glavobolja prestane, i moći ćete da se posvetite hranljivom obroku za potpun oporavak.

UPOZORENJE

Nije svrha ovih preporuka da biste mogli više da popijete bez posledica! Alkohol ozbiljno oštećuje nervni sistem, kao jetru na duže staze i svakako ga treba izbegavati!

Druga bitna stvar je da nikada ne koristite mikroalge koje nisu 100% čiste i određenog porekla. Ni inače, a kamoli kad vam je telo oslabljeno alkoholom. Kontaminacija čak i organskih mikroalgi je opšte poznata, većinom kad su poreklom iz Kine. Postoji klasa toksina koja se ne proverava na analizama bezbednosti ovih proizvoda, a vrlo je štetna za organizam, kojom su najčešće kontaminirane i koje mogu dovesti do još veće mučnine i opterećenosti organizma. Uvek koristite potpuno proverenu i 100% čistu spirulinu i hlorelu.