Zaštita od sunca je nešto što smo svi smo čuli da je neophodno tokom letnjih dana. Svuda nas upozoravaju da je preterano izlaganje suncu štetno po naše zdravlje. Dermatolozi i lekari prilično panično upozoravanju o različitim tipovima UV zraka i njihovim različitim štetnim uticajima na kožu, naravno najviše plašeći se kancera kože, koji jeste dosta porastao širom sveta.

Da li nam je neophodna zaštita od sunca i SPF za lice?

Nažalost, UV zračenje je naučno potvrđeno kao bitan faktor rizika za rak kože. Akumulirani dokazi su otkrili da UV zraci prodiru duboko u kožu i izaziva niz kaskadnih interakcija, što dovodi do uništenja ćelijske funkcije i oštećenja DNK.

Zaštita od sunca u vidu izbegavanja produženog izlaganja suncu, nošenja šešira i obavezno korišćenje SPF za lice i telo su nešto što već ceo svet zna napamet da treba da primenjuje.

Ako ste pripadnica lepšeg pola onda znate i da se UV zračenje smatra broj jedan faktorom za starenje kože, stvaranje bora i pojave pega i drguh oblika pigmentacije. I da se SPF za lice već dugi niz godina preporučuje za upotrebu svaki dan, čak bez obzira na godišnje doba (jer šiti od UV zraka koji su prisutni i kada je napolju oblačno, i tokom svim godišnjih doba).

I na tu temu se vredi edukovati i informisati, i odlučiti šta je najbolje za svakog od nas ponaosob. Najbolje bi bilo da napravimo balans između zdravog izlaganja suncu (jer itekako nam je potrebno sunce kao ljudskim bićima) i zaštite od istog (zaštita od sunca  ne treba da znači da stavljamo svaki dan na kožu kreme koje same po sebi sadrže potencijalno kancerogene sastojke). Nije ni to lako, ali to je druga tema.

Ovde nam je tema sasvim drugi vid zaštite od sunca. Dodatni, vrlo efektan i koristan i za druge aspekte zdravlja! Da li ste znali da veliki deo zaštite od UV zračenja i sunca zapravo dolazi iznutra? I to putem hrane koju unosimo? Jer koliko ćete biti otporniji na štetan uticaj UV zraka zavisi zapravo od kapaciteta vašeg organizma da se izbori sa inflamacijom!

Hrana i lekovite biljke kao bitan faktor za zdravu i lepu kožu

Antioksidansi su moćno sredstvo koje može zaštititi vaše ćelije i kožu od sunca.

Poslednjih godina je dosta istraživanja pokazalo da ishrana bogata biljkama koje sadrže antioksidanse i druge biološki aktivne molekule može povećati sposobnost odbrane vaše kože od oštećenja od sunca i raka izazvanog preteranim izlaganjem UV zračenju.

Od povrća koje i inače imate kod kuće posebno su korisni:

  • Zeleno lisnato povrće (spanać. kelj, blitva, kupus, rukola) koji su dobar izvor kartenoida.
  • Paradajz, zbog svog sadržaja likopena, je naučno dokazano koristan za zaštitu od UV zraka.

Međutim, postoje namirnice koje su još efikasnije kao zaštita od sunca iznutra! Kao što već znamo, lekovite biljke – takozvane ‘superhrane’ su taj naziv dobile upravo zbog svog specifičnog nutritivnog profila, u smislu da su izrazito bogate velikim brojem različitih mikro i fitonutrijenata. Dodatno mnoge od ovih ‘superhrana’ su jedne od najmoćnijih antioksidanasa na svetu.

Izdvajamo 3 najkorisnije ‘superhrane’ za zaštitu od sunca i zdravu i otpornu kožu:

Organski kakao prah

Organski i pažljivo procesiran kakao je bogat antioksidantima (flavanolima) i u nekoliko studija pokazano je da konzumacija kakaoa smanjuje štetan uticaj UV zračenja.

U jednoj dvostruko slepoj placebo kontrolisanoj studiji (*reference date na kraju teksta) koja je trajala 24 nedelje, žene sa umereno oštećenom kožom od sunca koje su dobijale kakao napitke sa visokim sadržajem flavanola pokazale su poboljšanu elastičnost kože u poređenju sa onima kojima je dat placebo.

Druga studija je zaključila da: „Flavanoli u ishrani iz kakaoa doprinose endogenoj fotoprotekciji, poboljšavaju dermalnu cirkulaciju krvi i utiču na kozmetički relevantnu površinu kože i varijable hidratacije.’’

U trećoj studiji odabran je kakao prah posebno bogat polifenolima i flavanolima, i kod 10 zdravih ispitanika istraživan je fotoprotektivni efekat jednonedeljnog unosa takvog praha.

Pokazano je da određena količina kakao praha bogatog polifenolima čak i kada se uzima kratko vreme, ispoljava fotoprotektivni efekat koji zavisi od doze. U studiji su zaključili i da dobijeni rezultati ukazuju na činjenicu da se kreme za sunčanje mogu dopuniti specifičnom ishranom u smislu odbrane od štetnog UV zračenja.

Problem je što definitivno ne sadži svaki kakao prah dovoljnu količinu flavanola za ove efekte. Štaviše i visoko kvalitetnog organskog kakao praha, kontrolisanog porekla, sorte i obrade, treba da unesete minimum 1 do 2 pune supene kašike dnevno za ove efekte. Ali naravno, kako je takav kakao prah fantastičan i za srce, raspoloženje, energiju, šečer u krvi, i predstavlja izuzetan izvor više minerala, ova navika će osim zaštite od UV zračenja da vam donese i mnogo drugog dobrog za zadavlje, tako da se svakako isplati!

Organska kurkuma

Organska kurkuma u prahu je jedan od najjačih prirodnih antioksidanasa na svetu s izrazitim anti-uplanim svojstvima, i obećavajućim anti-kancerogenim svojstvima.

Kurkumin (biološki aktivni molekul) iz kurkume je korišćen za lečenje kožnih bolesti i zarastanje rana u tradicionalnoj kineskoj medicini, a danas je njen uticaj na kvalitet kože naučno potvrđen.

Štaviše, ako slučajno izgorite (što stvarno treba izbegavati po svaku cenu), i dobijete opekotine od sunca, pojačan unos kurkume tih dana će takođe pomoći da se koža brže oporavi, upravo zbog njenih izrazitih anti-upalnih svojstva.

Kurkuma i kurkumin iz nje se intenzivno ispituju vezano za fotoprotektivni efekat koji ispoljavaju. Istraživanja su pokazala da kurkumin štiti od oštećenja izazvanih UV (UVA i UVB) zračenjem i da je taj fotoprotektivni efekat usko povezan sa održavanjem antioksidativne odbrane i inhibicijom oksidativnog oštećenja izazvanog UV zračenjem.

U jednoj studiji ispitivani su efekti ekstrakta kurkume na oštećenje kože, uključujući promene u debljini i elastičnosti kože, pigmentaciju i bore uzrokovane dugotrajnim, niskim dozama UVB zračenja. Ekstrakt je sprečio povećanje debljine kože i smanjenje elastičnosti kože izazvano hroničnim izlaganjem UVB-u. Takođe je sprečio stvaranje bora i melanina, kao i povećanje prečnika i dužine krvnih sudova kože.

Danas čak možemo pronaći na tržištu kreme sa SPF faktorom koje sadrže kurkumu.

Osim niza zdravstvenih uticaja koji su kod kvalitetne kurkume naučno potvrđeni, njen redovan unos tokom letnjih dana će definitivno pomoći vašoj koži iznutra da se zaštiti od sunca i štetnih UV zraka!

Nije svaka kurkuma ista! Podneblje gde se gaji, način na koji se obrađuje, organski uzgoj, izbor sorte koja prirodno sadrži više kurkumina, a i način uzimanja su od ključnog značaja za njene efekte.

Organska hlorela

Hlorela je mikro alga koja sadrži nekoliko biološki aktivnih komponenti koje se smatraju jakim antioksidansima, uključujući hlorofil, vitamin C, beta-karoten, likopen i lutein.

Kvalitetna hlorela sadrži oko 1,3% hlorofila, i smatra se najbogatijim izvorom ovog pigmenta na planeti. U alternativnoj medicini, hlorofil se koristi kao lek koji ima pozitivno dejstvo na inflamatorne procese u organizmu, oksidaciju i zarastanje rana.

Urađeno je dosta studija o preventivnom uticaju hlorofila i njegovih derivata na kancer, a takođe mnoge studije podržavaju njegova antioksidantna svojstva.

Vodite računa o hloreli koju uzimate. Hlorela i spirulina su proizvodi koji mogu nositi rizike kontaminacije produktima drugih algi i kad su sertifikovano organske (na ove supstance se ne rade analize). Uvek dDobro proverite poreklo i kvalitet vaše organske hlorele uvek!

Još par korisnih saveta za leto

Lek protiv mamurluka

Ukoliko na odmoru pijete više alkohola nego inače, za vas je definitivno spirulina (ne osuđujemo, pomažemo 😁). Jedna od retkih namirnica na svetu koja radi direktan detoks u organizmu, i zapravo jedan od najmoćnijih detoksikatora na svetu, postala je prilično popularna kao ‘lek protiv mamurluka’ čak i kod ljudi koji inače ne koriste biljke u ishrani! Jednostavno je popite sa vodom i uveče i ujutru, a ukus neutrališite bilo sa pola limuna ili sa nekoliko prstohvata soli koje ćete dodati u vodu sa spirulinom i izmešati. PROVERENO RADI! I ne zaboravite da u ponudi imam i spirulinu u tabletama (sastav je 100% spirulina) što je izuzetno praktično za putovanja!

Nega kose tokom vrelih dana

Ne zaboravite da možete koristiti naše organsko kokosovo ulje za kosu kako biste i nju oporavili od sunca i sprečili dehidrataciju tokom vrelih letnjih dana.

Energija i snaga na plus 40!

I naravno, naš najpopularniji duo – maka i ašvaganda će vam biti najbolji saveznik u borbi protiv manjka energije i snage, koji su prosto normalna pojava kada su baš prevelike vrućine. Ove dve biljke u kombinacije će vas držati i energičnim, i spremnim kako za mentalne tako i za fizičke aktivnosti.

Ponesite svoje zdravlje i energiju na odmor

Šta vam je potrebno da biste na odmoru mogli sebi da smutite vaš napitak zdravlja i energije?

Vrlo je jednostavno. Putno pakovanje izabranog proizvoda i ništa više. Tamo vam treba voda, čaša i kašičica. Ukoliko nosite manje ukusnu biljku, bilo bi idealno ako u nekoj prodavnici postoji mleko od pirinča, jer ono jako lepo ubija ukus svake superhrane. A biljna mleka su danas toliko popularna da se zaista mogu naći i u manjim marketima bilo kog manjeg mesta!

Ako se ovako malo promišljenije pripremimo za leto, onda možemo uživati u njegovim dobrim stranama samo!

Reference

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19735513/

Yoon, H. S., Kim, J. R., Park, G. Y., Kim, J. E., Lee, D. H., Lee, K. W., & Chung, J. H. (2016). Cocoa flavanol supplementation influences skin conditions of photo-aged women: a 24-week double-blind, randomized, controlled trial. The Journal of nutrition, 146(1), 46-50.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002231662208289X

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/php.13087

Suci Nugraeni Tahir, Farida Tabri, Khairuddin Djawad, Anni Adriani, Arifin Seweng, Nasrum Massi. Protective Effect of Cocoa Extract on Malondialdehyde Level in Ultraviolet B Induced – Albino Mice Skin. American Journal of Clinical and Experimental Medicine. Vol. 5, No. 2, 2017, pp. 41-45. doi: 10.11648/j.ajcem.20170502.13

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/exd.14282   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5928684/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711309001640

https://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:rjpt&volume=10&issue=12&article=035

Abdolbaghian, S., Jamili, S., Manayi, A., & Mashinchian Moradi, A. (2021). Chlorella growth factor extraction and its effect on gene expression of types І and ІІІ collagen in skin fibroblast cells. Iranian Journal of Fisheries Sciences, 20(6), 1664-1673.
Guedes, A. C., Amaro, H. M., & Malcata, F. X. (2011). Microalgae as sources of carotenoids. Marine drugs, 9(4), 625-644.
Kim, J. H., Lee, J. E., Kim, K. H., & Kang, N. J. (2018). Beneficial effects of marine algae-derived carbohydrates for skin health. Marine drugs, 16(11), 459.